רובע הבסטיליה


רובע הבסטיליה -- בנקודת המפגש של הרבעים ה-4, ה-11 וה-12 -- הוא בעל פנים רבות: הוא עממי, בורגני-בוהמי (bobo), ואף אמנותי. בתי הקפה הרבים שבו, הברים והמסעדות, הופכים אותו למקום שמומלץ לבלות בו גם בערבים. לאחר שבמשך שנים מספר הדירו הבליינים הפריזאים את רגליהם מן הרובע לטובת מקומות אחרים, הצליח רובע הבסטיליה להמציא את עצמו מחדש וחזר בגדול לקדמת הבמה.

לעשות שוק

קל מאוד לפנק את חוש הטעם באזור הבסטיליה. למשל, בין הרחובות פובורג סנט אנטואן ושרנטון אפשר למצוא את אחד השווקים הכי ציוריים של פריז: שוק אליגר (Marché d’Aligre). תחת הסככות וגם מחוצה להן מתערבבים פשוטי העם עם קליינטורה בורגנית-בוהמיינית. ניתן למצוא כאן חנויות מזון רבות, כמו מכולת הגבינות Langlet-Hardouin (שמציעה 80 סוגים של גבינות עיזים!), מעדניית שמני זית כפריים בשם Sur les quais, בית הקפה Aouba – מקום בו הם קולים את הקפה בעצמם (והמחירים סבירים בהחלט), ואפשר אפילו לטעום בשר... ללא בשר, ב- La Boucherie végétarienne ("האטליז הצמחוני"), שמפתח את מוצריו דמויי הבשר ממרכיבים צמחיים. מקומות אחרים שאסור להחמיץ: מעדנייה בסגנון עתיק בשם A boire et à manger, מוצרים ללא גלוטן אצל Bears & Raccoons, או מאות סוגי בירה אצל Paris Saint Bière. ואם חשקה נפשכם בכריך, תוכלו לעצור במסעדה הקטנה CheZ Aline הממוקמת באטליז בשר סוסים (!) לשעבר, שם תוכלו לטעום במקום או לקחת אתכם את אחד מכריכי הז'מבון-חמאה הטובים ביותר שאפשר למצוא בפריז.

אמנות

חובבי תרבות? לחובבי האמנות העכשווית אסור להחמיץ את התערוכות של קרן תרבות שנוסדה על ידי האספן אנטואן דה גלבר -- La Maison Rouge. ברובע הבסטיליה יש גם הרבה גלריות פעילות, כמו: Arts Factory, Less Is More Projects, או הגלריה הבינלאומית מאוד -- Dorothy's Gallery. לאורך שדרת דומניל, תחת הארקדות, ניתן למנות כחמישים סדנאות אמן. מקום ששווה ביקור רק כדי לגלות את כל מלאכות היד הללו. עבור שופינג תרבותי: בכל שבת, לאורך שדרות רישאר-לנואר מתקיים "שוק האמנות והיצירה פריז-בסטיליה".

מסעדות

מטבח הגורמה החדש מככב במחוזות אלה של מזרח פריז, וכמה שפים צעירים ובולטים פתחו כאן מסעדות מסקרנות. בין המקומות המומלצים: מסעדת Septime (כוכב מישלן אחד); הביסטרו-גסטרו של האוסטרלי א' הנרי -- chez Bones; מטבח הפיוז'ן של Pierre Sang בשדרות אוברקמפף (הנ"ל היה מתחרה לשעבר בגרסה הצרפתית של מאסטר שף); מסעדת Servan -- המסעדה הניאו-קלאסית של האחיות לבואה.

לצאת בערבים

הערב יורד, רובע הבסטיליה מתעורר... וניתן למצוא ברים בכל הסגנונות: אווירת ביסטרו שיקית בבר Coquetels; אווירה מחתרתית יותר בבר Moonshiner, הנחבא לו מאחורי פיצריה; חזרה למיאמי של שנות ה-50 בבר Lone Palm... ובשביל ערב "מסמר שיער" -- תוכלו ליהנות ממשקאות מצוינים וגם לקבל תספורת חדשה בבר-מספרה The Lab. מבין המון הברים-מסעדות שלאורך מדרכות רחוב אוברקמפף מומלץ לעצור בפונדק ההיסטורי Café Charbon או בבר היינות Aux deux amis.

לטייל בנחת

הפנו לרגע את גבכם להמולה הפריזאית ועשו הפסקה רוגעת על רציף ה-Arsenal, רק כמה צעדים מכיכר הבסטיליה. נמל הסחורות הישן הזה, שמחבר את תעלת סן-מרטן לסיין הפך היום לנמל שעשועים. עם הגן המדורג שלו, זהו מקום אידיאלי לעשות הפסקה שקטה או טיול מקורי ולהביט ביאכטות הגולשות על המים. לחילופין, אפשר גם לצאת מכיכר הבסטיליה ולעלות לכיוון הטיילת הירוקה והפסטורלית Coulée verte René-Dumont הממוקמת לאורך מסילת רכבת ישנה. בטיילת ירוקה זו תוכלו למצוא גשרים ומנהרות, ויותר מ-4 קילומטר של צמחייה עשירה ומגוונת הנמשכת עמוק לתוך הרובע ה-12.

טיול נעים!