פריז

בירת צרפת, מונה כיום כ-2 מיליון נפש ובנויה כמטרופולין המחולק ל-20 רבעים. מחוץ למרכז העיר (כ-10 מיליון נפש!) ממוקמים הפרברים שמכונים la banlieueמיקומה של פריז רבתי חופף למעשה את האזור שנקרא "איל דה פראנס", שהוא אחד מ-26 חבלי הארץ בצרפת.

תחבורה בפריז :

מספר אוטוסטראדות מקשרות את פריז עם שאר צרפת A1 ו-A3 לצפון צרפת, A5 ו-A6-לדרום, A4 למזרח ו-A13 ו-A10 למערב. יתכנו פקקים בכניסה לעיר בתקופת חופשת הקיץ של  המקומיים. רשת הכבישים המהירים מסביב לפריז נקראת Périphérique. ישנה מערכת כבישים חדשה בבניה שנקראת La Francilienne.  התנועה בכלי רכב בתוך העיר עלולה להיות עמוסה. חנייה זה לא סיפור קל בפני עצמו וההתמצאות ברחובותיה המפותלים של העיר מומלצת רק אם יושב ליד הנהג אדם המכיר את פריז.

מפת המטרו בפריז
מפת קווי האוטובוסים בפריז

בפריז ישנה מערכת רכבת תחתית מהמשובחות בעולם.

המטרו בפריז כולל 16 קווים (lignes) שבהם פועלות רכבות ברציפות מ 05:00 בבוקר עד 01:30 בלילה במרווחים של מספר דקות. בנוסף, ישנם חמישה קווי RER  - רכבת פרוורים שעוברת גם בתוך פריז-  שנקראת A, B, C, D, E.
כרטיס מטרו תקף לכל הקווים כל עוד נמצא הנוסע במתחם הרכבת התחתית. הכרטיס תקף גם לאוטובוסים במשך שעה מהיציאה מהמטרו.
כרטיס שבועי למטרו נקרא Passe Navigo Decouverte והוא ניתן לרכישה בכל תחנות המטרו המאוישות החל מיום ב'. הכרטיס תקף עד ליום א' בחצות. את הכרטיס ניתן לקנות עד יום ד' והוא תקף בנסיעה ברכבות, הרכבת התחתית – מטרו, RER, רכבת חשמלית ואוטובוסים.
כדי להנפיק את הכרטיס יש לשלם 5€ יורו באופן חד פעמי והוא ניתן לטעינה במכונה לפי הזמן הנחוץ, בד"כ שבוע והתאמה לאזורים הרצויים.
העלות היא כ-19 יורו לאזורים 1-2 שהם האזורים המרכזיים  לנסיעה במטרו לתיירים.
בנוסף, יש להביא תמונת פספורט או שניתן להצטלם בתחנת המטרו שברובן יש דוכן לצילום.
לחילופין, אפשר לקנות Carnet – עשרה כרטיסים.

אם אתם סטודנטים וגילכם פחות מ-26, תזכו להנחה בתעריפי התחבורה בשיעור של  עד 50% ,  הנחות בבתי מלון או בתי קולנוע. אם אתם צעירים וגילכם מתחת ל-18, חלק מהמוזיאונים,  כמו מרכז פומפידו ומוזיאון אורסיי, יזכו אתכם בכניסה חינם.

בנוסף למטרו ישנה מערכת תחבורה ציבורית בפריז שמתבססת על אוטובוסים. מערכת האוטובוסים נחשבת ליעילה וידידותית לתייר. כרטיסי המטרו תקפים גם לאוטובוסים. ה-Noctilien הוא קו הלילה שפועל ברציפות לאחר שהמטרו נסגר. מומלץ לנשים וילדים לא לנסוע לבד בקו זה.

המוניות בפריז זולות יחסית אולם בשעות היום מומלץ להשתמש במטרו עקב עומסי תנועה. מחיר מינימום לנסיעה הוא 5.5 יורו (המונה לא יראה את תעריף המינימום כך שהתייר עלול לשלם הרבה יותר ממה שנדמה לו).

מסעדות בפריז

רוצים לאכול במסעדה צרפתית בפריז במחיר סביר? לכו בצהריים, זה תמיד יהיה זול יותר מאשר בערב.
בהחלט אפשר לאכול טוב במחיר סביר בפריז  - ארוחה במסעדה בפריז כוללת בדרך כלל 2-3 מנות.
אנחנו ממליצים  לבחור במנו פיקס -התפריט קבוע או לברר מה הפלה דוז'ור -המנת היום.

מוזיאונים בפריז

בכל יום ראשון, הראשון בכל חודש, הכניסה למוזיאונים בפריז הינה חינם  אך צפו לתורים ארוכים.
העיר משופעת במוזיאונים, לכן מומלץ לתכנן את הביקור מראש.
ניתן לצפות ביצירותיו של קלוד מונה במוזיאון אורסיי או ליהנות מציורי הענק של החבצלות במוזיאון אורנג'רי המופלא.
שימו לב! המוזיאונים סגורים לקהל בימי שני או שלישי.
אם אתם סטודנטים, אל תשכחו לשאת איתכם תעודה ולקבל הנחה.

קונצרטים ואירועי מוזיקה בפריז

לאוהבי המוזיקה הקלאסית נערכים , ללא תשלום, כמעט בכל יום בכנסיות ברחבי העיר. חפשו במדריך הפריסקופ -לקוראי צרפתית- את המילה Gratuit – בחינם.

לחובבי האופרה: אתר האינטרנט של אופרה גרניה מציע כרטיסים מוזלים ליציע, שמחירם 10 יורו, למי שמזמין שבועיים מראש. לא תמיד רואים הכי טוב, אך מדובר בחוויה שחבל להחמיץ.

שווקים בפריז

היום הטוב ביותר לביקור בשוקי הפשפשים  בפריז הוא יום שני. ביקור בשוק בפריז אחרי הסוף שבוע פחות צפוף והמחירים יורדים משמעותית.

לכל שכונה בפריז יש את השוק המעופף שלה marche volant, שבו מאות דוכני אוכל מופיעים כבדרך קסם ברחוב ליום או יומיים מדי שבוע. את הפרטים על כל אחד משווקים מעופפים אלה ניתן למצוא באתר: 

http://www.paris-france.org/en/Living/markets/markets.ASP

אתרי תיירות ואטרקציות:

אחת הדרכים הטובות לבקר באתרים בפריז היא באמצעות כרטיס ה-Carte Musées et Monuments – כרטיס הנקנה מראש ומקנה זכות כניסה ליותר מ 70 מוזיאונים ואתרים ברחבי העיר פריז. מחיר כרטיס זה ליומיים הוא 30 יורו, לארבעה ימים 45 יורו ולשישה ימים 60 יורו . (המחירים תקפים למרץ 2006). יש לקחת בחשבון שמרבית המוזיאונים והגלריות סגורים בימי ב' או ג'. כל המוזיאונים הלאומים פתוחים לכניסה חופשית ביום א' הראשון של כל חודש, אולם החיסרון הוא שבימים אלו ישנם תורים ארוכים בכניסה.

מגדל אייפל
נבנה על ידי המהנדס גוסטב אייפל בין השנים 1887-1889. המגדל כמעט ונהרס על ידי הרשויות ב 1909 ונשאר רק הודות לערכו כאנטנת טלגרף. כיום זהו האתר התיירותי המפורסם ביותר בעולם.

בית הקברות פר לשז Père-Lachaise
אחד מבתי הקברות המפורסמים בעולם שבו קבורים אישים מפורסמים כמו אוסקר ווילד או ג'ים מוריסון- סולן להקת ה'דלתות'. בית הקברות פתוח לקהל הרחב מאמצע מרץ עד תחילת נובמבר. שעות הפתיחה משתנות על פי החודשים. בדרך כלל פתוח האתר משעות הבוקר עד אחר הצהריים.

הקתדרלה של נוטר דאם
אחת מהקתדרות היפות בעולם. הקתדרה מעוצבת בסגנון המאה ה-12 למרות שבנייתה הסתיימה 200 שנה כמעט לאחר מכן.

הפנתאון – במקור נבנה הפנתאון על ידי לואי ה 15 ככנסיה לכבוד הקדוש Geneviève – הפטרון של העיר פריז. לאחר המהפכה הצרפתית נהפך המקום למוזילאום שמכיל את מקום קבורתם של הפילוסופים הגדולים של המהפכה, כמו רוסו, וולטייר ואלכסנדר דיומא.

מוזיאון הלובר
המוזיאון המפורסם בעולם בין היתר בזכות יצירת האומנות של ליאונרדו דה וינצ'י – המונה ליזה. ניתן להגיע ללובר באמצעות מערכת המטרו בפריז, תחנת Palais Royal/Louvre . הלובר פתוח יום יום פרט לימי ג', בין השעות 9 בבוקר ל-6 בערב. לגבי תערוכות ספציפיות, יש להתעדכן.

Musée de la Mode et du Costume – מוזיאון האופנה
מוזיאון זה מכיל יותר מ 16,000 פריטי לבוש ממהלך ההיסטוריה האינושית.

ניתן להגיע אליו באמצעות מטרו, תחנת Palais Royal. המוזיאון פתוח בימי השבוע בין השעות 11 בבוקר ל-6 בערב. בסופי שבוע בין 10 ל-6 בערב.

שופינג בפריז

פריז איננה גן עדן רק לחובבי התרבות והאמנות וגם חובבי וחובבות הקניות ימצאו עניין רב במרכזי הקניות השונים:

Forum les Halles
בשנות ה-60 המקום פעל כשוק חוואים. כיום ישנו במקום פארק ואיזור קניות תת קרקעי. המקום מושך חצי מליון מתושבי פריז ביום! שעות הפתיחה הם בין 9 בבוקר ל-7 בערב. ניתן להגיע באמצעות המטרו, תחנת Les Halles.

Rue Montorgueil
לחובבי המזון, ניתן למצוא במקום מאפיות טובות, חנויות דגים משובחות ואפילו מזון אורגני. ניתן להגיע באמצעות מטרו, תחנות Les Halles או Etienne-Marcel.

W.H. Smith
למעוניינים בחנויות ספרים באנגלית. המקום פתוח בימי שני עד שבת בין השעות 9 בבוקר ל 7 וחצי בערב. בימי ראשון בין 1 בצהריים ל 7 וחצי בערב. ניתן להגיע באמצעות המטרו, תחנת Concorde.

Colette
מרכז קניות שמתמחה באופנה, מוסיקה ומכשירי אלקטרוניקה. המקום פתוח בימי שני – שבת, בין השעות 11 בבוקר ל-7 בערב. ניתן להגיע באמצעות המטרו, תחנת Tuilerie או Pyramides.

בית הקברות פר לשז Père-Lachaise רשימת מפורסמים הקבורים במקום:
אוסקר ווילד, ג'ים מוריסון, פטר אבלאר, ג'יין אבריל, הונורה דה בלזק, ז'ילבר בקו, וינסנזו בליני, קלוד ברנרד, ג'ורג' ביזה, אוגוסט בלאנקי, פייר בורדייה, מריה קלאס, פרדריק שופן, אמילי קוהל, קולט, אז'ן דלקרואה, ז'אן דאלמבר, גוסטב דורה, איזידורה דאנקן, פול אלואר, מקס ארנסט, לואי פולר, תיאודור ז'ריקו, אנדרה גיל, איווט גילברט, הברון הוסמן, ז'אן ליוטר, אמאדו מודליאני, מולייר, איב מונטאן, אלפרד דה מוסיי, נאדאר, אדית פיאף, קאמיל פיסארו, מרסל פרוסט, ריימונד ראסל, גרטרוד שטיין, סימון סיניורה, יואכים ויסקונטי, ריצ'ארד רייט ועוד רבים…