שלושה ימים בפריז

היום הראשון

טרוקדרו

כיכר טרוקדרו (Place du Trocadero) הוקמה בשנת 1937 עבור התערוכה העולמית לאמנות וטכנולוגיה. בכיכר נמצא ארמון שאיו (Palais de Chaillot), ובקצה הרחבה שליד הארמון יש נקודת תצפית נהדרת על מגדל אייפל וסביבתו.

מגדל אייפל

מגדל אייפל (Tour Eiffel) נבנה ב-1889עבור היריד העולמי, על ידי המהנדס גוסטב אייפל. מגדל אייפל, עשוי ברזל יצוק, מגיע לגובה של 324 מטרים. בעת השלמתו הוא היה המבנה הגבוה בעולם. המגדל כולל שלוש פלטפורמות והוא אחד המונומנטים המתוירים ביותר בעולם. טיפ: אם ברצונכם לבקר במגדל אייפל (לא רק להסתכל עליו מבחוץ), מומלץ לקנות מראש כרטיסי Skip-The-Line כדי לא לבזבז זמן יקר בעמידה בתור.

שדה מרס (Champ de Mars)

שדה מרס שימש במקור כשטח אימונים צבאי. כיום משתרעות המדשאות הירוקות שלו ממגדל אייפל בצפון ועד לבית הספר הצבאי (Ecole Militaire) בדרום. הפארק המלבני משופע בספסלים ומספק נוף מרהיב על מגדל אייפל.

Les Invalides

(הכניסה למתחם ולקתדרלת סן לואי דז אינווליד הינה חופשית, אך נדרש לקנות כרטיסים לקבר נפוליאון ולמוזיאונים)

המקום נבנה בסוף המאה ה-17 כהוסטל החלמה לפצועי מלחמה וכדיור לחיילים ותיקים. כיום זהו קומפלקס של מוזיאונים, אנדרטאות, ובעיקר – קבר נפוליאון. המאפיין הבולט ביותר של המבנה המונומנטלי הוא הכיפה המוזהבת, שמתחתיה נח נפוליאון מנוחת עולמים.

גשר אלכסנדר השלישי (Pont Alexandre III)

(וגם הגראנד פאלה והפטי פאלה)

רבים מהללים אותו כגשר היפה ביותר בפריז. גשר אלכסנדר השלישי נבנה בראשית המאה העשרים והוא נקרא על שמו של הצאר אלכסנדר השלישי. הגשר חוצה את נהר הסיין ומחבר את Les Invalides לשאנז אליזה, והוא משובץ בפסלים רבים (כולל ארבעת הסוסים המכונפים המוזהבים, המכונים Fames) ומנורות רחוב ציוריות. בקצה הצפוני של הגשר (הגדה הימנית), נמצאים הגראנד פאלה (כניסה בתשלום) והפטי פאלה (חינם).

מוזיאון אורסיי (Musee d’Orsay)

תחנת הרכבת Gare d’Orsay המסוגננת הוקמה בסוף המאה ה-19, אך איבדה את שימושה כשהרציפים שלה לא היו מספיק גדולים עבור רכבות מודרניות ארוכות. המבנה יועד להריסה וניצל רק משום שהוגדר כמבנה היסטורי לשימור, ולאחר מכן הפך למוזיאון. מוזיאון אורסיי נפתח בשנת 1986, וכיום הוא אחד המוזיאונים הגדולים באירופה. המוזיאון מציג אוסף מרשים של אמנות – ציורים, פסלים ותצלומים. במוזיאון ניתן לראות יצירות מופת, כולל ציורים של כמה מגדולי האימפרסיוניסטים (מונה, דגה, רנואר, סזאן, ואן גוך, ועוד). הכניסה בתשלום.

היום השני

ארמון ורסאי והגנים

אתר מורשת עולמית של אונסק"ו, ארמון ורסאי (Chateau de Versailles) היה ביתה

של משפחת המלוכה משנת 1682 ועד המהפכה הצרפתית בשנת 1789, אז הופלה המלוכה הצרפתית.

פנים הארמון המפואר כולל את אולם המראות, האופרה המלכותית, הקפלה המלכותית והמעונות של המלך והמלכה. (מומלץ להשתמש בהדרכת האודיו החינמית או לחסוך זמן

על ידי הורדת האפליקציה לנייד.)

גם השטחים שמחוץ לארמון יפים מאוד, והם כוללים גנים מטופחים ומתוכננים בקפידה, מזרקות, גראן טריאנון, פטי טריאנון, והכפר הקטן של מארי אנטואנט.

ארמון ורסאי ממוקם כ-20 קילומטרים ממרכז העיר פריז וניתן להגיע אליו בקלות באמצעות רכבת ה-RER. כל המבקרים נדרשים לעבור בדיקת אבטחה לפני הכניסה לארמון, והתור יכול להיות גדול עם זמני המתנה של עד שעתיים. חלק מהסיורים הפרטיים מאפשרים לאורחים לדלג לחזית התור. הכניסה לגנים היא בחינם.

צריך לזכור שהארמון גדול והגנים שמסביבו מתפרשים על פני שטח רב. לכן מומלץ להגיע למקום מוקדם, לפני שמגיעים האוטובוסים מלאי התיירים, ולהתחיל את הביקור בארמון עצמו. בעת הטיול בגנים, צריך לשים לב לזמן, אם רוצים לחזור למרכז פריז כדי להמשיך לטייל בה באותו יום.

כנסיית הלב הקדוש (Sacre Coeur)

בזיליקת הלב הקדוש עומדת על גבעה ברובע מונמרטר, בנקודה הגבוהה ביותר של פריז. הכנסייה נבנתה בשלהי המאה ה-19, בין השאר כמזכרת כבוד לכמעט 60,000 החיילים שמתו במלחמת צרפת-פרוסיה. הכנסייה הלבנה, הבנויה בסגנון ביזנטיני, ניצבת אל מול גרם מדרגות תלול, המספק נקודת תצפית יפהפייה על פריז. אם רוצים, ניתן להיכנס לכנסייה ולעלות לכיפה (בתשלום), ולהשקיף על פריז מנקודת תצפית טובה עוד יותר.

אזור מונמרטר

החל מאמצע המאה ה-19 הפך הכפר הקטן מונמרטר, שעל גבול פריז, למרכז של אמנים וחיי לילה. הרחובות הציוריים שלו, שנפרשים למרגלות הסקרה קר, הם חגיגה לעיניים ותזכורת לימים עברו. בתי קפה צרפתיים קלאסיים עומדים לאורך הרחובות המובילים לכיכר טרטר, שם יושבים אמנים אל מול כן הציור ומציירים דיוקנאות של תיירים, תמורת תשלום.

במורד הגבעה, בשכונת פיגאל, האורות הבוהקים של חנויות הסקס ומועדוני הלילה למבוגרים מושכים את תשומת הלב. המולאן רוז' המפורסם, שניתן לזהותו על פי טחנת הרוח האדומה, עומד אף הוא בין הקברטים הרבים לאורך בולוואר קלישי. ניתן להזמין מראש כרטיסים למופעי המולאן רוז', עם שמפניה וארוחת ערב אופציונלית.

היום השלישי

איל דה לה סיטה

זהו אי טבעי באמצע נהר הסן, והוא מיושב מאז ימי קדם. בימי הביניים היה זה מרכז העיר, כפי שזה גם כיום. סימן אפס הקילומטרים (Point zero) הוא הנקודה שממנה נמדדים המרחקים לכל רחבי צרפת, והוא גם נקודת הציון הרשמית למרכז פריז בכל המפות.

(אפשר למצוא אותו ברחבה שמול קתדרלת הנוטרדאם).

רבים מהאטרקציות המובילות של פריז ממוקמות באיל דה לה סיטה: הנוטרדאם, כנסיית הסנט-שאפל, היכל המשפט (Palais de Justice), הקונסיירג'רי (שם הוחזקה מארי אנטואנט לפני הוצאתה להורג). כל המקומות האלה היו בעבר חלק מקומפלקס אחד – הארמון המלכותי פאלה דה לה סיטה ((Palais de la Cite.

אתר נוסף באי שיש לציין הוא אנדרטת הזיכרון לזכר מגורשי מלחמת העולם השנייה.

קתדרלת נוטרדאם

קתדרלת נוטרה דאם דה פרי (גבירתנו מפריז) נבנתה במשך פרק זמן של כמעט 200 שנה (בין 1163 ל-1345). הקתדרלה בנויה בסגנון גותי, עם קמרונות מחודדים, חלונות רוזטה צבעוניים, פסלי חזית וגרגוילות (פסלי מפלצות) מאיימות.

ב-2019 פרצה בקתדרלה שריפה גדולה אשר כילתה את גג הקתדרלה והובילה להפלת הצריח ולנזק רב. זו הסיבה שכיום נוטרדאם סגורה למבקרים וניתן לראות אותה רק מבחוץ.

סנט שאפל

סנט-שאפל (Sainte-Chapelle) היא הכנסייה הצבעונית ביותר בפריז, עם חלונות ויטראז'ים מרהיבי עין שמתנשאים מהרצפה ועד התקרה. הקפלה הוקמה על שטחו של ארמון הפאלה דה לה סיטה, משכנם של מלכי צרפת מהמאה ה-10 ועד למאה ה-14. הקפלה נבנתה כדי לשכן בתוכה שריד קדוש: כתר הקוצים של ישו (כיום בנוטרדאם). סנט-שאפל נבנתה תוך 10 שנים בלבד – משנת 1238 עד 1248 – הישג מדהים באותה תקופה.

בקפלה שני מפלסים, כשבמפלס העליון ניתן להתרשם מחלונות ויטראז' צבעוניים ענקיים (כמה מהם אוריגינליים מהמאה ה-13). כל ויטראז' מציג סיפור מהתנ"ך.

פון נף (Pont Neuf) — הגשר החדש

פון נף, או הגשר החדש, הוא דווקא הגשר הישן ביותר בפריז (בן יותר מ-400 שנה).

הגשר חוצה את נהר הסן, ועובר בקצה איל דה לה סיטה. את הגשר מקשטים 381 מסכות פנים מאבן של דמויות מהמיתולוגיה העתיקה. פסל של הנרי הרביעי רוכב על סוס עומד במקום בו הגשר חוצה את איל דה לה סיטה. מומלץ לרדת במדרגות שמאחורי הפסל המובילות לנהר ולטייל בפארק עד קצה האי. המקום מספק נקודת תצפית יפה על פריז.

אנדרטת הזיכרון למגורשי מלחמת העולם השנייה

(Memorial des Martyrs de la Deportation)

יד הזיכרון הקודרת והתת-קרקעית הזו היא לזכר 200,000 הצרפתים (רובם יהודים) שנשלחו למחנות הריכוז במלחמת העולם השנייה. היא נמצאת בקצה הדרומי

של איל דה לה סיטה.

איל סן לואי וגלידת ברטיון

איל סן לואי (Île Saint-Louis) שוכן בסמוך לאיל דה לה סיטה, והוא האי הקטן מבין

שני  האיים. את האיים מחבר גשר סן לואי. האי נקרא על שמו של לואי התשיעי מלך צרפת (לואי הקדוש). המבנים היפים והמסוגננים על האי והשקט הפסטורלי שעליו הפכו אותו לאזור מגורים יוקרתי ומסוגנן. הליכה של כ-200 מטר מזרחה ברחוב הראשי של האי

(rue Saint Louis en l'Ille) תביא אתכם לגלידת ברטיון, המפורסמת ביותר בפריז.

המקום נפתח בשנת 1954 על ידי רמון ברטיון, ונשאר עד היום בבעלות המשפחה. הגלידה מיוצרת במקום תוך שימוש במוצרים טריים בלבד, ליצירת טעמים ייחודיים. אורחים יכולים לשבת במקום או לקנות קונוס גלידה מהדוכן.

רובע המארה

רובע המארה היה בעבר שכונת אצילים מפוארת… עד שהגיעה המהפכה הצרפתית.

עם הזמן הפך הרובע לביתן של משפחות ממעמד הפועלים ולמרכז הקהילה היהודית בפריז. רק בשנות החמישים של המאה הקודמת הוחזרו רבים מבתי המגורים המוזנחים לתפארתם האדריכלית המקורית. ברובע בתי מידות רבים (Hotels particuliers) שמשמשים כיום כמוזיאונים וגלריות אמנות. הרובע הוא גם מרכז הלהט"בים בפריז.

טיילו להנאתכם ברחובות המארה והתרשמו מהארכיטקטורה המפוארת. מבין המוזיאונים הרבים שברובע ניתן לציין את בית ויקטור הוגו ומוזיאון הקרנוואלה (המוזיאון להיסטוריה של פריז מראשית העיר ועד ימינו), שהכניסה אליהם היא בחינם. וכמובן את מוזיאון פיקאסו (כניסה בתשלום). אתרים במארה שאסור לפספס הם הפלאס דה ווז' (Place des Vosges) כנסיית סן-פול, Rue des Rosiers (הרובע היהודי של פריז) ובית העירייה (Hotel de Ville).

השארת תגובה